کدخبر : 4164
دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۲
1661 بازدید
۹ دیدگاه
چاپ
پژهشگر و کارشناس ارشد روانشناسی:

اصلی ترین مانع در روابط زناشویی عدم شناخت ویژگی های زن ومرد است/آقایان بیشتر اهل رقابت وخانم ها اهل همکاری هستند/آقایان در هنگام خستگی وزمانی که مشغله فکری دارند، سکوت می کنند

پژوهشگر و کارشناس ارشد روانشناسی گفت:برای اینکه یک رابطه شاد وموفق با همسرانمان داشته باشیم نیاز به وقت وانرژی وتلاش است اما با وجود مشکلات زندگی وگرفتاری های پیش رو وروزمره زندگی،کار وخستگی،فرصتی برای رابطه موثر باقی نمی ماند.
 به گزارش پایگاه خبری نیکان نیوز،”لیلا شادور “کارشناس ارشد روانشناسی درگفت گویی پاسخگوی سوالات خبرنگار ما در مورد ارتباط موثر وبرخی مسایل زناشویی بود.
 
برای اینکه یک رابطه موثر وموفق با همسرانمان داشته باشیم چه راه حل هایی پیشنهاد می دهید؟
برای انجام هر کاری به صورت موفق وموثر نیاز به وقت وانرژی وتلاش است. شما هیچ موفقیتی را بدون تلاش بدست نخواهید آورد ولی برای اینکه زندگی گرم و شادی داشته باشید باید برای زندگی خود معنی پیدا کنید.هدف از زندگی ما چیست؟به کجا می خواهیم برسیم؟حاصل زندگی ما چه باید باشد؟برخی از واقعیتهای موجود در زندگی را نیز باید بپذیریم وبرایشان برنامه ریزی کنیم.مثلا شما نیاز دارید که خودتان وهمسرتان ساعتی از روز را مشغول کار باشید.فرض کنیم ۸ ساعت در روز را برای تجدید قوا نیاز دارید ولی برای زمان باقی مانده می توانید برنامه ریزی کنید که باهم باشید وگفتگو وتفریح کنید ویا با تلویزیون وموبایل خودتان را مشغول کنید.اگر میخواهید رابطه شما گرم وشاد نگه داشته شود یاد بگیرید شنونده خوبی بوده وبا هم گفتگو کنید.گفتگو در مورد خودتان ،هیجان ها ،علایق ورابطه بین خودتان نه حرف های کم اهمیت واعصاب خورد کن.نحوه درست گفتگو را فرا بگیرید ودر یک کلام گوینده وشنونده خوبی باشید.
چه موانعی باعث ایجاد رابطه سالم با همسرانمان می باشد؟
اصلی ترین مانع عدم شناخت ویژگی های زن ومرد است.مثلا شما از یک مرد انتظار داشته باشید ویژگی های یک زن را داشته باشد؛ مشکل ما معمولا کمی دانش وعدم مطالعه است.گاهی بستن راه های گفتگوی درست یعنی لجبازی وجنجال، جای صحبت منطقی وانتقاد پذیری را می گیرد.مورد دیگر باورهای نادرست درباره اینکه زن باید اینطور باشد یا آنطور و یا مرد باید فلان باشد یا بهمان و یا اینکه زن خوب باید مطیع وقانع باشدومرد خوب باید روی زن خود مسلط وکمی خشن باشدودر منزل هم کار نکندو…که برای برطرف کردن این موانع باید باورهای غلط را اصلاح کرد.
لطفا درباره تفاوت زن ومرد به طور مختصر توضیح دهید.
زنان ومردان چرخه جنسی متفاوتی دارند.مردان را در این زمینه میشود به خورشید وزنان را به ماه تشبیه کرد.زنان از این نظر به ماه شبیه هستند که دائما یا در حال جدا یافتن  هستند ویا رنگ می بازند؛ اگر زنان توجه ومهر ومحبتی را که می خواهند از همسر دریافت نکنند قادر به برقرای ارتباط زناشویی نیستند و این مهمترین نکته است که آقایان باید آن را درک کنند؛ اما مردان به طور طبیعی از دگرگونی حالات سر در نمی آورند زیرا خودشان به ماه شباهت ندارند بلکه شبیه خورشید هستند که هر بامداد با لبخندی درخشان طلوع میکند.مردها وقتی تحریک می شوند در جست وجوی رهایی بر می آیند پس اگر نیاز ش بر آورده نشود احساس نارضایتی خواهد کرد وچه بسا دچار ناراحتی جسمانی نیز شود.
به زوج هایی که می خواهند عزیز دل همسرانشان باشند چه پیشنهادی دارید؟
اگر میخواهید عزیز دل همسرانتان باشید اول اینکه دنبال تغییر دادن او نباشید بلکه اورا همانگونه که هست بپذیرید وبرایش احترام قائل باشید.دوم اینکه از اونخواهید که خانواده اش را به خاطر شما کنار بگذارد ویا سعی نکنید که همسرتان را در حالتی قرار دهید که بین شما وخانواده اش یکی را انتخاب کندودر نهایت یاد بگیرید که گوینده وشنونده خوبی باشید.در گفتکوهای خود از کلمات ملایم ومودب وبا لحنی آرام صحبت کنیدوبعد از صحبت از طرف مقابل بازخورد بگیریدویا حتی بازخورد بدهید.
وفاداری را در زندگی زناشویی چگونه معنی می کنید؟
وفاداری در زندگی هر فردی به گونه ای معنی می شود.وقتی یک زوج زندگی خود را بر اساس تعهد پایه ریزی می کند به زندگی خود وفادار خواهد ماند چون یک سری اهداف وآرمان ها برای خود تعریف کرده اند و می دانند که به چه باید وفادار باشند ولی کسانیکه فقط به این دلیل ازدواج می کنند که تغییر فیزیکی را در زندگی خود ایجاد نمایند معیاری ندارند که به ان وفادار باشند.
علت سکوت آقایان پس از بازگشت از کار ویا لحظاتی خاص در منزل چیست؟
تفاوت بین آقایان وخانم ها  همین است.آقایان معمولا در هنگام خستگی ویا زمانیکه مشغله فکری دارند سکوت می کنند و نیازمند آرامش هستندولی خانمها دوست دارند در مورد مسئله ای که ذهنشان را مشغول کرده صحبت کنند پس اگر بدانیم که این واقعیت وجودی یک مرد است که نیاز دارد گاهی تنها باشد زمینه را همسر برایش آماده کرده وبه این خواست طبیعی او باید احترام بگذارد.
چه تفاوتهایی در ابراز احساسات زن ومرد وجود دارد؟
خانم ها وقتی در فشار عصبی وروانی قرار می گیرند نیاز به توجه دارند واز طرفی تمایل دارند که با آنها صحبت ونوازش شوند اما آقایان در همان لحظه تمایل دارند تنها باشند وحساسیت نوازششان کاهش می یابد.آقایان بیشتر اهل رقابت وخانم ها اهل همکاری هستند.آقایان هدف گرا وخانم ها رابطه گرا می باشند.خانم ها تمایل دارند که همسرانشان در کلام به آنها ابراز علاقه کنند ولی آقایان فکر می کنند با تامین نیاز مادی از خانم ها به آنها علاقه خود را نشان داده اند.خانم ها بلند بلند فکر می کنند یعنی وقتی مشغله فکری وذهنی دارند وزمانیکه صحبت می کنند با همین صحبت کردن خود در ذهنشان راهکار هم پیدا می کنند.لازم به ذکر است در آن زمان نباید راهکار داد بلکه باید شنونده خوبی بود.
گزارشگر:فاطمه پوررضایی

امتیاز:
(2) (0)
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
نظرات بازدید کنندگان
 1. بسیار عالی و زیبا اگر تمام خانواده ها به این سطح دانش و آگاهی برسند هم زندگی شیرین تر خواهد بود هم برخی اختلافات که منجر به طلاق میشود کمتر خواهد شد به امید آن روز که با تدبیر آقایان و خانمها زندگی خوبی برای فرزندان عزیز خود رقم بزنند و جامعه ای بدون نگرانی و استرس داشته باشیم

 2. ببخشید از کارشناس محترمتون سوال داشتم
  منظور از این جمله چیه؟(آقایان بیشتر اهل رقابت وخانم ها اهل همکاری هستند)؟؟
  آقایون دنبال رقابت هستن؟حس بسیار منفی این جمله به بنده میده

  • خانم ها به لحاظ روحی معمولا کارهایی را جهت انجام انتخاب می کنند که به صورت گروهی انجام می گیرند ویا در زمان ضرورت کاملا می توانند یک کار را به صورت گروهی انجام دهند واز انجام کار گروهی لذت می برند مثلا سبزی پاک کردن،همکاری در مهمانی ها و…
   ولی آقایان معمولا اهل رقابت هستند انجام کارها را به صورت فردی بیشتر میپسندند ولی با این حال همیشه استثنا هم وجود دارد ونوع تربیت هم دخیل است ولی در کل همین است.

  • با عرض پوزش باید بگم که در حال حاضر این خانم ها هستن که دنبال رقابت هستند.نمونه اش همین چشم و هم چشمی هایی که هر خانواده ای رو تا مرز نابودی میبره.
   این صحبت شما برای ۲۰ سال گذشته صدق میکنه نه حال حاضر.

 3. مشخص بود که کارشناس خانمه
  بیشتر به سود بانوان گرامی نوشتید

 4. سلام
  دلیل بیشتر اختلافات بین زن و شوهر
  عدم شناخت کافی و یا عدم درک متقابل از هم نسبت به مسائلی که خانم کارشناس بیان کردند هست.
  آموزش و بالا بردن سطح آگاهی زوج ها خیلی موثره.

 5. سلام اقای احمد رقابت همیشه منفی نیست و برای هر پیشرفتی ما نیاز به رقابت داریم البته همراه با رفاقت و رقابت جو بودن اقایان یک گزینه مثبت است نه منفی.

 6. بسیار بسیار مطالب درست وبینظیری بودوواقعیتی که الان واقعا تو زندگی همه هست.توی این مطالب هدف اگاه سازی طرفین هست نه طرفداری کردن از خانوما اقای علی.اینجا به احساس ونیازهای دو طرف اشاره شده که واقعا درسته.اگه همه این اگاهی ها را نسبت به طرف مقابل خود داشته باشن شاید همدیگر بهتر بشه درک کرد واقعا ممنونم بابت مطالب بسیار مفیدت باارزشتون

دیدگاه شما