کدخبر : 4884
جمعه ۱۹ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۲
1408 بازدید
۴ دیدگاه
چاپ

از نخل کلبعلی خان چه میدانید؟

در صحرا بدر مغربی روبروی بانک ملی ایران در میدان مثلث کنونی، نرسیده به پل قدیم،  یک خیابان وجود دارد که یک نخل معروف بنام نخل کلبعلی خان قرار گرفته است. این نخل از جنس چوب ساخته شده و در زیر طاق بلندی قرار گرفته و در کنار این نخل یک منزل قدیمی وجود دارد که به نوعی متولی نگه داری این نخل معروف در آن زندگی می کند.
متولی این نخل تعریف می کند: بنا به آنچه سینه به سینه نقل شده در حدود بیش از ۱۰۰ سال پیش یکی از خاندان طهماسبی در دزفول که صاحب فرزند نمی شده و هر تلاشی کرده افاده نداده تا اینکه یک روز نزد یک سید می رود که از نجف به دزفول آمده و در نزدیکی سید عالمشاه است با او درد و دل می کند و آن سید او را امیدوار می کند و خان طهماسبی از او التماس دعا می خواهد. خان طهماسبی در همان شب یک سید نورانی را در خواب می بیند و برای او درد و دل می کند و آن سید نورانی به او دستور می دهد که به بیرون از خانه برود و در مکان مشخصی که در برخی روایت های رسیده بوالعلا و در برخی از رسیده ها در همین محل کنونی برود و دنبال یک نقش خاص بگردد و از روی آن نخلی را درست کند و برای پسرش در ماه محرم عزاداری کند. صبح فردای آن شب پس از آنکه خان بیدار می شود به محل مورد نظر میرود و به دنبال نقش دیده شده در خواب می گردد تا اینکه بعد از پیدا کردن آن نقش نجار را خبر میکند تا ازآن نقش بسازد.
۱
چرا به خان طهماسبی کلبعلی خان می گویند؟
بنا به آنچه اکثر مردم تصور می کنند که به معنای کربلایی است ولی این طور نیست از آن جهت که خان طهماسبی ارادت خاصی به اهل بیت داشته وخان طهماسبی خودش را غلام درب خانه حضرت علی می دانسته از آن جهت به کلبعلی خان معروف شده است.
این نخل هم اکنون در زیر طاق بلندی در جوار منزل متولی قرار دارد و از نقاطی هم شکستکی دارد وآنچه نمایان بود بارها مورد مرمت قرار گرفته است . این نخل توسط ماشالله نجار دزفولی بیش از ۱۰۰ سال پیش ساخته شده است او در سال ۱۳۶۸ به بعد خادمی امام حسین و ساختن انواع شیدانه هایی که امروزه در ماه محرم در دزفول می بینیم بر عهده داشته است .
نمای بیرونی خانه ونخل کلبعلی خان

نمای بیرونی خانه ونخل کلبعلی خان

 

شیدانه ها هم مانند  نخل ها مکان هایی هستند که از جنس چوب و فلز بعد از جریان نخل کلبعلی خان در دزفول ساخته شده که در ماه محرم مردم دزفول نذورات خود را اعم از خرما و شیر را به این جایگاه نخل اهدا کرده و نخل داران آن ها را در اختیار مردم قرار می دهند. متولی و از بازماندگان نخل کلبعلی خان گفت: در ماه محرم این نخل را تزیین کرده و چراغانی کرده و لباس خاص بر آن می پوشاندند و در سطح شهر دور می دادند و مردم نذورات خود را به نخل دار می دادند که هم اکنون بخاطر فرسودگی قسمتهایی از نخل در مکان ثابت کنونی اش نگهداری میشود و نذورات در همین محل پخش می گردد. متولی مساحت منزل قدیمی طهماسبی را ۱۰۰۰متر دانست که ۴۰۰متر ان سال ها قبل به فروش می رسد و آنچه نمایان بود ساختمان قدیمی منزل طهماسبی که آثاری از آن بجای مانده بود و بدلیل رسیدگی نکردن  بیشتر آن تخریب شده  و اظهار داشتند که میراث فرهنگی بازدیدی از این مکان داشته و فقط به مرمت دیوارهای بیرونی و بند کشی آن پرداخته و بر روی ساختمان قدیمی هیچ گونه تعمیری صورت نگرفته است.
ساختمان قدیمی خان طهماسبی

ساختمان قدیمی خان طهماسبی

گزارشگر: فاطمه پوررضائی

امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
نظرات بازدید کنندگان
  1. جالب بود.ممنون
    برداشت اول من از نخل،نخل خرما بود 😀

  2. مطلب جدید و خواندنی بود تشکر از شما

  3. سلام منم اولش فکر میکردم منڟور نخل خرماس
    نخل برداری از دیرباز نزد یزدیها مرسوم بوده است و جذابیتی خاص دارد. «نخل» به عنوان تابوت امام حسین(ع) شناخته می شود که چوب بستی عظیم به شکل برگ درخت است اما شباهتی به برگ درخت خرما ندارد.

دیدگاه شما