کدخبر : 5702
یکشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۰
490 بازدید
فاقددیدگاه
چاپ

مختصری از زندگینامه مرحوم حضرت آیت الله حاج سید محمد حسن سید آقامیری

پایگاه خبری نیکان نیوز به مناسب درگذشت عالم وارسته و فقیه عالی قدر حضرت آیت الله حاج سید محمد حسن سید آقامیری، مختصری از زندگی نامه وی را منتشر می کند.

عالم وارسته و فقیه عالی قدر حضرت آیت الله حاج سید محمد حسن سید آقامیری  در سال ۱۳۱۸ هجری شمسی در دیار عالم پرور دزفول چشم به جهان گشود . والد مکرم ایشان مرحوم مغفور خلدآشیان جناب حجت السلام سید محمد آقامیری شخصیتی با فضیلت و خدوم و اهل منبر و والده محترمه نیز بانویی با فضیلت از خاندانی نامدار و از نسل شیخ بهاءالدین بوده است. مشارالیه از سلسله جلیله سادات آقامیری بوده که این خاندان از معاریف « شیخ بهایی » عاملی معروف به دارالمومنین دزفول بوده که همواره به تبلیغ و تدریس علوم اسلامی اشتغال داشته و به علاوه از مناصب مهم دینی و اجتماعی برخوردار بوده اند نامبرده پس از گذراندن آموزش های ابتدایی ، فراگیری مقدمات دینی را از همان کودکی آغاز نمود و به کمک هوش سرشار ، استعداد فراوان و حافظه قوی آنها را به خوبی فرا گرفت و پس از طی مقدمات از محضر مرجع عالیقدر شیعه حضرت آیت الله العظمی سید اسداله نبوی (قدس سره ) بهره های فراوان گرفت .
مشارالیه به جهت تکمیل معلومات و آگاهی بیشتر از آراء مختلف فقهاء به قم ، شهر علم و فقاهت رهسپارگردید و در آن سامان نزد عالمان و فقیهان نامدار به کسب علوم عقلی و نقلی پرداخت و عمدتا از محضر بزرگانی چون آیات عظام شیخ مرتضی حائری ، وحید خراسانی ، سید موسی شبیری زنجانی و شیخ محمد تقی بهجت بهره برده است بویژه فقیه کامل و عارف واصل بهجت که عنایت خاصی به ایشان داشته و همواره او را تکریم می نموده است .
حضرت آیت الله حاج سید محمد حسن سید آقامیری تا حصول ملکه اجتهاد و قوه استنباط لحظه ای از پای ننشست و برای سالیانی متوالی رنج غربت و دوری از وطن مالوف را بر خود هموار نمود و بطور کامل در تحقیق و بررسی دقایق علمی ، متمرکز گردید تا اینکه به بالاترین درجات علمی و ملکات فاضله اخلاقی نائل آمد تا آنجاکه درمیان اقران خود به داشتن خصوصیات مذکور متمایز گردید . افتخارات علمی و کمالات عملی ایشان با گواهی اجتهادشان توسط حضرت آیت الله العظمی حاج سید اسداله نبوی (قدس سره ) در سال ۱۳۵۵ هجری شمسی تکمیل گردید . مشارالیه پس از ارتحال والد مکرمشان در زادگاه خویش رحل اقامت افکند و بساط پرفیض خود را که مجمعی از علم و معرفت و ادب و حکمت و تجارب بسیار ارزشمند بود گسترانید . البته در این اقامت ، اصرار و دعوت علماء و فضلای وقت ، مزید بر علت گردید . این عالم جلیل القدر به دلیل تسلط منحصربه فرد به کلیات و جزئیات علمی و احاطه جامع به ابتدا و انتهای مباحث دروس و نیز بیان رسا و تقریر زیبا ، شاگردان فراوان و فاضل تربیت نمود به ویژه برقراری منظم جلسات درس و بحث و تحقیق ، شیفتگان دانش و طالبان معرفت را بیش از پیش ، دلبستۀ محضر دلپذیر خود می نمود.

حضرت آیت الله حاج سید محمد حسن سید آقامیری عالمی فقیه و جلیل القدر ، عابد ، زاهد و جامع کمالات اخلاقی و گریزان از شهرت و جاه و مال اندوزی و سایر آفات برخی از اهل علم بود و برغم برخورداری از جامعیت علمی و نفوذ و محبوبیت و مقبولیت اجتماعی ، هرگز برای خود ، شأن خاصی قائل نبود و اتفاقا این مناعت طبع و عزت نفس، وقار و ابهتی صد چندان به ایشان بخشیده بود ؛ به این دلیل و دلائل دیگر معظم له در میان علماء و فضلا ، مومنین و همه اقشار بویژه در میان اقارب خویش از حرمت و احترام خاصی برخوردار بود.
این عالم بزرگوار به موازات کثرت اشتغالات علمی و تحقیقات فقهی و همواره به وظایف اجتماعی که از شئون روحانیت اصیل و نجیب است ، اهتمام می ورزید از جمله آنها : اقامه جماعت با شرکت انبوه نمازگزاران ، بیان مواضع دلپذیر و دل آرام که چون از دل برمی آمد لاجرم بر دل می نشست بخشی از این امور بود . در نهایت با تحمل فراوان بیماری مقارن غروب روز پنجشنبه چهاردهم محرم الحرام ۱۴۳۹ هجری قمری برابر با سیزدهم مهر ماه سال ۱۳۹۶ هجری شمسی داعی حق را لبیک گفت و عند ملیک مقتدر مستقر گردید .

امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما